Проекти за изграждането на общо 35 хил. кв. м индустриални площи са замразени в София в момента, сочи доклад на консултантската компания MBL. От компанията предвиждат, че този обем може да се увеличи, тъй като все повече фирми изпитват ликвидни проблеми, а банките продължават със своята консервативна политика за кредитиране.
Много от компаниите, които са закупили терени за развитие на площи за собствени нужди, няма да могат да ги развият през следващите няколко години.
Според доклада стартиралите проекти през третото тримесечие на 2009 г. са се понижили до 25 800 кв. м, което е спад от 69% в сравнение с второто тримесечие и с 58% в сравнение с първото.
Въпреки понижената активност през периода общата наличност се е увеличила с 4,79% в сравнение с второто тримесечие и в момента възлиза на 1,75 млн. кв. м. Новозавършените проекти през периода са с обща площ от 81 хил. кв. м.
От компанията отчитат значително по-слабо търсене, като тази тенденция се очаква да се задълбочи, тъй като в обозримото бъдеще не се очаква вълна от компании, които да търсят възможности за разширяване, а производството също не се предвижда да се повиши значително.
Дотолкова, доколкото на пазара има търсене за нови площи, то в голяма част от случаите е „измамно“, тъй като се дължи на инициативи по предоговаряне или подновяване на споразуменията между наемодателите и наемателите. В тези случаи компаниите събират предложения от конкурентни наемодатели, за да могат да се ориентират в пазарната ситуация.
Наемите на модерните площи към момента остават стабилни на около 5-5,5 евро за кв. м.
Предприемачите се опитват да предлагат гъвкави условия, но същевременно с това се стремят да запазят капиталовата стойност на своите активи.
Много от тях са готови да предложат гратисни периоди за наемите, което понижава ефективния наем, който те получават, но им позволява да си осигурят дългосрочни кешови постъпления.
От компанията очакват слабото търсене и новите проекти, които ще излязат на пазара, да доведат до по-ниски наемни нива за в бъдеще.
Общият обем от свободни площи през третото тримесечие се е покачил с 23,73% на тримесечна база.
Средното ниво на незаетост на пазара в момента е около 2,19%, но „определено ще се покачи“ с излизането на новите проекти на пазара, се казва в доклада.
Според компанията цените на земята също вероятно ще се понижават за в бъдеще, тъй като в момента има значително разминаване между цените „предлага“ и „купува“.
Все още има много малко случаи на ликвидация на притежавани активи земя от страна на спекулативни инвеститори, като се очаква този процес да се ускори през 2010 г., когато банковите институции ще ги притиснат за покриване на задълженията.
Натискът от страна на финансовия сектор може да доведе до принудителни продажби, в резултат на което цените на земята ще достигнат до по-разумни нива.
investor.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар